PoradyZdrowie i Uroda

Opublikowane 2017-09-08
0 Komentarz

Świeży oddech kosztem dobrego samopoczucia, czyli wszystko co należy wiedzieć o gumie do żucia.

Historia gumy do żucia sięga czasów starożytnej Grecji, czyli cywilizacji, która rozwijała się na południu Półwyspu Bałkańskiego. Początkowo, ludzie żuli substancje pochodzące wprost z natury. Wśród nich oczywiście znajdziemy zagęszczoną żywicę oraz lateks pozyskiwany z drzew. W starożytnej Grecji żuto gumę w celu odświeżenia oddechu oraz wyczyszczenia zębów. Mieszkańcy południowej części Półwyspu Bałkańskiego żuli gumę mastyksową, czyli substancję, którą pozyskiwali z kory drzewa mastyksowego.

Znaną nam współcześnie gumę do żucia wymyślił w 1869 roku Thomas Adams, fotograf ze Staten Island. Początkowo gumy do żucia produkowane były z chicle, czyli mleczka otrzymywanego poprzez nacięcie pnia sączyńca. Niestety, produkowanie gumy z mleczka było nieopłacalne, dlatego też współcześnie produkuje się je z polimerów. Największą sprzedaż gum do żucia notuje się w 3 krajach: Arabii Saudyjskiej, Iranie oraz Stanach Zjednoczonych.

Przejdź na następną stronę

Podstawowe informacje

Oczywiście wszystkie składniki stosowane w produkcji gum do żucia są tajemnicą poszczególnych producentów, choć większość ma typową bazę. Do produkcji gum wykorzystuje się poliizobutylen, który jest niezwulkanizowaną formą syntetycznej gumy. Niektórzy producenci dodają do swoich wyrobów polioctan winylu. Te substancje mają za zadanie wiązać wszystkie pozostałe składniki gumy.

Ponadto, do produkcji gum do żucia mają w swoim składzie cukier czy nikotynę. Gumy do żucia, które polecane są przez stomatologów mają obniżoną zawartość cukru, aby nie powodowały próchnicy. Dla osób rzucających palenie przygotowano gumy zawierające w swoim składzie nikotynę oraz jej pochodne. Oprócz tego, żucie gumy rozluźnia osoby, które starają się zerwać z nałogiem.

Przejdź na następną stronę

Składniki, które znajdziemy w gumie do żucia

Pomijając poliizobutylen i polioctan winylu, w gumach do żucia znajdziemy składniki takie jak: substancje słodzące ksylitol, sorbitol, mannitol, aspartam, acesulfam K, sukraloza, baza gumowa, guma arabska, aromaty, emulgator lecytyna sojowa, barwniki (E171, E133), przeciwutleniacz BHA oraz substancję glazurującą wosk carnauba.

Sorbitol, który stanowi jeden z głównych dodatków gum do żucia jest substancją słodzącą. Regularne spożywanie zbyt dużej ilości tej substancji może przyczynić się do poważnych problemów żołądkowych. Jedną z równie niebezpiecznych substancji jest acesulfam K, który jak się okazuje jest o sto razy bardziej niebezpieczny niż sacharoza. Oba te składniki budzą sporo kontrowersji, gdyż naukowcy ostrzegają przed ich spożywaniem lecz są dodawane do wielu produktów spożywczych.

Przejdź na następną stronę

Warto niszczyć zdrowie?

Sporo osób żuje gumy do żucia tylko i wyłącznie z przyzwyczajenia. Wyjątkowy smak gum owocowych zawdzięczamy sztucznym barwnikom i aromatom, które nagminnie dodawane są do produktu. Jednak naukowcy i lekarze są zdania, że niektóre składniki gum do żucia mogą sprzyjać rozwojowi komórek nowotworowych. Niektóre gumy mają w swoim składzie glicerynę, która po nadmiernym spożyciu może powodować problemy z sercem czy żołądkiem.

Jak się okazuje, nałogowe żucie gumy może powodować wiele problemów. Cała paleta substancji chemicznych może okazać się szkodliwa dla naszego zdrowia oraz naszych zębów. Ponadto niektóre substancje syntetyczne mogą przyczynić się do problemów żołądkowych. Jeśli zależy Ci na świeżym oddechu postaraj się myć zęby po każdym posiłku.

Źródło: Starstock / Giphy

Jeśli podobał Ci się ten artykuł udostępnij go na Facebooku!

2
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Znaki zodiaku sklasyfikowane od najwyższego do najniższego prawdopodobieństwa zostania milionerami!