PoradyZdrowie i Uroda

Opublikowane 2017-09-08
0 Komentarz

9 nawyków, które niszczą wzrok

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niektóre nawyki mają negatywny wpływ na nasz organizm. Poszczególne nawyki dotyczą szczególnie naszych oczu. Dzieci i młodzież nie zdają sobie sprawy z tego, że to co robią w dzieciństwie, przekłada się bezpośrednio na późniejsze życie. Zmysł wzroku jest jedną z tych zdolności, które potrzebne są nam do analizy otaczającego nas świata. Na jakie nawyki powinniśmy szczególnie uważać, aby nie doprowadzić do uszkodzenia tego cennego zmysłu?

1. Spanie w szkłach kontaktowych

Wiele osób zastanawia się czy spanie w soczewkach kontaktowych faktycznie powoduje uszkodzenia wzroku. Jak się jednak okazuje, zasypianie z soczewkami kontaktowymi na oczach może być bardzo niebezpieczne! Nie wszystkie soczewki są przystosowane do spania, dlatego też zaśnięcie może powodować zaczerwienienia oczu, a nawet stany zapalne rogówki, które mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku.

Przejdź na następną stronę

2. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran smartfona

Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran telefonu komórkowego może mieć zdecydowanie negatywny wpływ na nasz wzrok. Dotyczy to szczególnie osób młodych, które są uzależnione od kontaktu ze światem wirtualnym. Wpatrywanie się w niewielkie literki na ekranie smartfona powoduje zmęczenie oczu, które objawia się suchością, pieczeniem i zaczerwienieniem oczu.

3. Pocieranie oczu

Niektórzy z nas mają w nawyku mocne pocieranie swędzących oczu. Podrażnienia powstałe podczas zbyt intensywnego wpatrywania się w szklane ekrany powodują swędzenie i pieczenie, które jest bardzo denerwujące. Istotne jednak jest to, aby pod żadnym pozorem nie dotykać oczu brudnymi rękami! Kontakt z bakteriami nagromadzonymi na dłoniach może przyczynić się do wielu problemów w przyszłości.

Przejdź na następną stronę

4. Regularne badania

Osoby, które podejrzewają, że mają problemy z prawidłowym widzeniem powinny jak najszybciej udać się do okulisty. Wczesne wykrycie wady pozwala na odpowiednie dobranie okularów, które będą w stanie zahamować postępujące problemy. Dla osób często korzystających z komputerów zaleca się przeprowadzanie badań kontrolnych przynajmniej raz w roku.

5. Oglądanie telewizji w nocy

Oglądanie telewizji nocą przy zgaszonym świetle może powodować poważne uszkodzenia wzroku. Jeśli należysz do osób, które lubią wpatrywać się w szklany ekran nocą, w krótkim czasie możesz spodziewać się ataku uporczywych migren, a nawet nudności. O wiele bezpieczniej jest oglądać telewizję przy włączonej lampce nocnej. To samo dotyczy używania telefonów komórkowych oraz laptopów.

Przejdź na następną stronę

6. Czytanie w nocy

Czytanie ciekawych i interesujących książek jest o wiele lepsze niż oglądanie telewizji czy bezsensowne przeglądanie portali społecznościowych. Bez wątpienia czytanie książek wymaga od nas większego wysiłku, jednak zdecydowanie lepiej wpływa na pracę mózgu. Niestety, najczęściej popełnianym przez nas błędem jest czytanie nocą przy słabym świetle. Przez złe oświetlenie nasze oczy o wiele bardziej się męczą, co w przyszłości może powodować poważne problemy ze wzrokiem.

7. Intensywny makijaż

Kobiety kochają mocny makijaż oczu, którym bez wątpienia potrafią podkreślić kształt i kolor oczu. Niestety, nadmiar tuszu, cieni oraz eyelinera może poważnie zaszkodzić. Pierwsze objawy podrażnienia to intensywne łzawienie i pieczenie. Następnie dochodzi do zaczerwienienia oraz pęknięcia naczynek w oku. Jedynym sposobem, aby temu zaradzić jest całkowite zaprzestanie nakładania kosmetyków na oczy lub wybór kosmetyków przeznaczonych dla alergików.

Przejdź na następną stronę

8. Okulary przeciwsłoneczne

Dla osób, które uwielbiają nosić okulary przeciwsłoneczne mamy złą wiadomość. Zbyt długie noszenie okularów przeciwsłonecznych bez filtra UV może powodować ból głowy oraz uporczywe migreny. Dlatego też powinniśmy ściągać okulary przeciwsłoneczne, gdy tylko słońce schowa się za chmurami. Ponadto, jeśli decydujemy się na zakup okularów przeciwsłonecznych, starajmy się wybierać okulary z filtrem UV.

9. Krople do oczu

Większość kropli do oczu, które są dostępne na rynku ma bardzo krótki termin ważności. Podczas zakupu należy wybrać takie krople, które nie zawierają konserwantów, a mają długi termin ważności. Użycie kropli do oczu po terminie jest bardzo niebezpieczne! Przeterminowane krople mogą poważnie uszkodzić wzrok oraz doprowadzić do ślepoty!

Źródła: Pixabay / Instagram

Jeśli podobał Ci się ten artykuł udostępnij go na Facebooku!

4
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Szczątki Arki Noego znalezione na lodowcu. Jakie ma to znaczenie dla ludzkości?