Porady

Opublikowane 2017-09-26
0 Komentarz

9 nietypowych zastosowań ziemniaka

Ziemniaki są podstawowym składnikiem potraw w wielu krajach na świecie. Można je przyrządzać na mnóstwo sposobów: pieczone, smażone, w postaci puree, jako dodatek do zup i sałatek. Są czwartą po ryżu, pszenicy i kukurydzy, najczęściej uprawianą rośliną na świecie. Ale jak się okazuje, można je wykorzystać na wiele innych sposobów niż tylko przyrządzenie posiłku.

Usuwanie zabrudzeń

Kurkuma, jagody, czy buraki to nie tylko wspaniały dodatek do potraw, ale również najbardziej brudzące środki spożywcze. Zazwyczaj pozostawiają trudne do usunięcia plamy na dłoniach. Jak się ich pozbyć? Wystarczy obrać średniej wielkości ziemniaka i dokładnie przetrzeć zabrudzone ręce. Po 10 minutach należy opłukać dłonie zimna wodą. Jeśli przebarwienia nadal utrzymują się, trzeba powtórzyć czynność.
Chcesz poznać więcej nietypowych zastosowań? Przejdź na kolejną stronę

Zimne lub gorące okłady

Kompresy z ziemniaka używane były od wieków. Aby przygotować gorący okład, należy ugotować lub upiec ziemniaki. Następnie owinąć go czystą ściereczką i przyłożyć na bolące mięśnie. Jeżeli potrzebujemy zimnego kompresu, ugotowane ziemniaki należy schłodzić, a następnie włożyć do zamrażalnika na godzinę. Po upływie wyznaczonego czasu należy ziemniaki wyjąć i owinąć w kawałek czystej tkaniny.

Czyszczenie okien

Ziemniaki mogą też być znakomitym naturalnym środkiem do czyszczenia okien. Nie drażnią skóry, ani nie pozostawiają zapachu chemikaliów jak w przypadku gotowych preparatów. Ziemniaki trzeba umyć i obrać ze skórki. Następnie należy przetrzeć szyby przeciętym na pół ziemniakiem. Na koniec myjemy okna roztworem soli i octu. 3 łyżki soli należy rozpuścić w ½ szklanki octu.
Więcej nietypowych zastosowań na kolejnej stronie

Czyszczenie sreber

Ziemniaki również idealnie wyczyszczą srebrne sztućce. Nie trzeba kupować drogich wyrobów do polerowania srebra, ziemniaki będą równie skuteczne jak gotowe środki czyszczące. Należy ugotować kilka obranych ze skórki ziemniaków. Następnie zanurzyć w wodzie z gotowania srebrne sztućce i zostawić na godzinę. Po upływie tego czasu wyjmujemy sztućce z wody i przecieramy miękką szczoteczką. Można je na koniec spłukać czystą wodą i wytrzeć do sucha.

Maseczka

Ziemniaki również znakomicie pielęgnują skórę. Zawierają składniki odżywcze i witaminy. Doskonale nadają się na maseczkę do twarzy. Ugotowanego ziemniaka należy utłuc na gładko i dodać odrobinę wody. Masę trzeba nałożyć na twarz i po upływie 30 minut spłukać. Maseczkę można stosować raz w tygodniu. Doskonale oczyszcza cerę z drobnych krostek.
Chcesz wiedzieć jak uratować przesoloną zupę? Przejdź na kolejną stronę

Przesolona zupa

Nawet najbardziej doświadczonej kucharce zdarzy się przesolić zupę. W takim przypadku również zastosowanie znajdzie surowy ziemniak. Wystarczy go obrać ze skórki, pokroić na duże kawałki i dodać do przesolonej zupy. Całość należy podgrzewać przez około 12 minut, a następnie wyjąć kawałki ziemniaka. Zupa powinna być idealna w smaku.

Usuwanie rdzy

Ziemniaki poradzą sobie nawet z usuwaniem rdzy. Surowego ziemniaka należy przekroić na pół. Zardzewiałe elementy posypujemy solą, następnie przecieramy połówką ziemniaka. Na koniec należy przedmioty opłukać i wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym. Na mocno zardzewiałe powierzchnie można położyć kawałki ziemniaka ( wcześniej należy te miejsca posypać solą) i pozostawić na kilkanaście minut.
Jak poradzić sobie z opuchlizną pod oczami? Dowiesz się na kolejnej stronie

Opuchlizna pod oczami

Opuchlizna i cienie pod oczami z samego rana to zmora niejednej kobiety. Czasem opuchlizna pojawia się po długim oglądaniu telewizji przed snem albo jest reakcją alergiczną na jakiś kosmetyk. Aby się jej pozbyć, należy obrać surowego ziemniaka, pokroić na plastry i chłodzić przez 30 minut w lodówce. Zimne plastry należy położyć na kilka minut na powieki. W razie potrzeby czynność można powtórzyć.

Uprawa roślin ozdobnych

Ziemniak również doskonale sprawdzi się w uprawie roślin ogrodowych, zwłaszcza róż. Pomoże zakorzenić się roślinie dostarczając jej niezbędnych składników. W surowym ziemniaku należy wyciąć otwór, następnie delikatnie umieścić w nim pęd róży. Ziemniaka zakopujemy w ziemi na głębokość około 6 cm. Należy się upewnić, że ziemniak pochodzi z uprawy ekologicznej i jest wolny od nawozów.
Źródło: Twitter
Podobał Ci się artykuł? Udostępnij go na Facebooku i podziel się opinią!

3
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Jeśli tego nie wiesz, nie jesteś prawdziwym fanem zespołu Queen!