Niewiarygodne

Opublikowane 2017-09-27
0 Komentarz

105 lat od zatonięcia. Ciekawostki dotyczące RMS Titanic.

W pierwszej połowie XX wieku władze White Star Line zapragnęli przewodniczyć w wyścigu o parowiec, który będzie najbardziej luksusowy i potężny. RMS Titanic był statkiem, który miał zapewnić firmie pierwsze miejsce. Parowiec budowany był w stoczni Harland and Wolff w Belfaście w Irlandii Północnej. Głównym projektantem statku był Thomas A. Andrews, który brał udział w projekcie budowy siostrzanych statków: RMS Olympic oraz Gigantic, którego nazwę zmieniono zaraz po katastrofie Titanica na HMHS Britannic.

Jak się okazuje, RMS Titanic od początku był skazany na porażkę. Mimo opinii o niezniszczalnym i niezatapialnym statku, projekt parowca zawierał karygodne błędy, które groziły zatonięciem statku. Pierwszym z nich była wysokość grodzi wodoszczelnych, które sięgały ledwo ponad linię wody. Drugim natomiast była ilość szalup znajdujących się na pokładzie parowca. Statek posiadał tylko 16 szalup, które mogły pomieścić 178 osób. Statek jednak był przystosowany do przewozu 3300 pasażerów.

Kliknij dalej i dowiedz się, kto znajdował się na pokładzie Titanica!

Potęga

RMS Titanic był jednym z największych statków pasażerskich o łącznej długości 268,99 m. Wodowanie ogromnego liniowca nastąpiło 31 maja 1911 roku. Parowiec wyposażony był w czterocylindrowe, trójprężne rzędowe silniki parowe typu odwróconego, które dawały mu możliwość osiągnięcia prędkości 24 węzłów. Każdego dnia okręt zużywał prawie 600 ton węgla, natomiast co 24 godziny wyrzucano do wody około 100 ton popiołu. Do obsługi ogromnego silnika zaangażowanych było 176 mężczyzn. Niestety, przy budowie ogromnego statku zginęło 17 robotników, z czego ostatni zginął przy wodowaniu.

Najbogatsi pasażerowie

W południe 10 kwietnia 1912 roku syreny Titanica oznajmiły, że zbliża się czas wypłynięcia w pierwszy rejs z Southampton do Nowego Jorku. Na pokładzie luksusowego liniowca znajdowało się wiele zamożnych osób, które wybrały się na rejs statkiem, aby podziwiać jego potęgę i luksus. Jednym z najbogatszych pasażerów był ówczesny najbogatszy człowiek Ameryki, pułkownik John Jacob Astor wraz z żoną. Oprócz pułkownika i jego żony, na pokładzie parowca znajdowali się Gerge Widener, jeden z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi, który płynął wraz z żoną Eleonorą oraz synem Harrym, Isidor Straus, dyrektor słynnego domu towarowego Mancy's, Wiliam Stead, autor i redaktor naczelny czasopisma Review of Reviews oraz Bruce Ismay, reprezentujący bezpośrednio linię White Star wraz z Thomasem Andrews.

Jak wyglądało życie na luksusowym statku? Kliknij dalej i sprawdź.

Muzycy i załoga

Wchodząc na pokład luksusowego statku, pasażerowie pierwszej klasy otrzymywali książeczkę, w której znajdowały się teksty 352 pieśni. Muzycy na pokładzie byli zobowiązani znać wszystkie utwory na wypadek gdyby któryś z gości zapragnął ich wykonania. Załoga statku składała się z 885 osób, z czego tylko 23 osoby były kobietami. Oprócz tego, na pokładzie statku przewożono 20000 butelek piwa, 1500 butelek wina oraz 8000 cygar.

Góra lodowa

Późnym wieczorem 14 kwietnia 1912 roku temperatura wody wynosiła blisko 0 stopni Celsjusza, co oznaczało, że należy się spodziewać dryfującego lodu i gór lodowych. Pierwsze ostrzeżenia o górze lodowej Titanic odebrał zaraz po godzinie 13. Statek SS America przesyła depesze, która z niewiadomych powodów nigdy nie dotarła na mostek kapitański. Niestety, o godzinie 23:40 marynarze z bocianiego gniazda dostrzegli, że ogromny parowiec płynie wprost na górę lodową. Pierwszy oficer, chcąc uniknąć zderzenia próbuje wyminąć górę, jednak szybki manewr tak ogromnym statkiem jest wręcz niemożliwy. Jak się okazuje, góra lodowa miała ponad 30 metrów wysokości i pochodziła z lodowca na Grenlandii.

Jak przebiegała akcja ratunkowa na Titanicu?

Zatonięcie statku i błędy podczas akcji ratunkowej

Zaraz po zderzeniu z góra lodową wielu pasażerów nie zdawało sobie sprawy z zagrożenia. Akcja ratunkowa Titanica rozpoczęła się o wiele za późno, dopiero po upływie 45 minut rozkazano przygotować szalupy ratunkowe, które i tak mogły pomieścić ⅓ pasażerów. Kolejnym błędem podczas akcji ratunkowej okazało się być wystrzeliwanie białych rakiet ostrzegawczych, zamiast czerwonych. Przez to kapitan statku SS Californian, który znajdował się na horyzoncie zignorował sygnały dawane z tonącego już Titanica.

Około godziny drugiej w nocy wszyscy pasażerowie byli świadomi zagrożenia. Dziób statku znajdował się już pod powierzchnią wody, a z tyłu można było dostrzec wynurzające się trzy potężne śruby napędowe. Również w tym samym czasie nastąpiła awaria generatora prądu, a ogromny statek zaczął się przełamywać w pół. Dziób statku zaczął tonąć i pociągnął za sobą rufę, która zniknęła pod wodą o 2:20. Wrak statku został odnaleziony w 1985 roku, a do 2012 roku możliwe było wykupienie wycieczki na zwiedzanie podwodnego wraku.

Czy luksusowy statek faktycznie zatonął?

Czy Titanic faktycznie zatonął?

Od tragedii RMS Titanic minęło 105 lat. Przez ten czas pojawiło się mnóstwo teorii spiskowych, które sugerowały, że to nie Titanic poszedł na dno tylko bliźniaczy Olympic! Wszystko zaczęło się od zderzenia RMS Olympic z okrętem Royal Navy, podczas którego parowiec został uszkodzony. Po kolejnej awarii Olympic miał zostać wysłany na “dziewiczy rejs” zamiast Titanica i zatonąć, aby White Star Lines otrzymali ogromne pieniądze z ubezpieczenia. Pasażerów natomiast miała uratować pływająca nieopodal jednostka.

Plan się jednak nie powiódł, gdyż Titanic-Olympic o wiele wcześniej zderzył się z górą lodową, a SS Californian nie zdążył z pomocą. Teorii spiskowych dotyczących zatonięcia Titanica jest wiele, jednak obecnie wciąż uważa się, że główną przyczyną zatonięcia statku była góra lodowa. Wiele osób zastanawia się czy kiedykolwiek nastąpi wyciągnięcie statku z dna Atlantyku. Niestety, póki co taka operacja jest niemożliwa.
Źródło: Twitter / Instagram / Giphy

Czy uważasz, że zatonięcie Titanica było z góry przesądzone jeszcze przed wypłynięciem jednostki? Podziel się swoją opinią w komentarzu i udostępnij artykuł na Facebooku!

2
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
9 najlepszych kopii fast foodów na świecie