Niewiarygodne

Opublikowane 2018-01-10
0 Komentarz

“Palec śmierci”, dziwne zjawisko, które zamraża wszystko na swojej drodze…

Nie ulega wątpliwości, że Antarktyda jest prawdopodobnie jednym z najcięższych do życia kontynentów na świecie. Głównie z tego powodu, że jest najzimniejsza, wietrzna oraz sucha. Ponad 90% całego lodu na Ziemi jest zlokalizowane właśnie na Antarktydzie. Jednak czy wiesz, że miliony lat temu Antarktyda miała o wiele cieplejszy klimat? Tereny te były porośnięte zielonymi lasami, a dzikie zwierzęta żyły wolno. Naukowcy odkryli skamieniałości, które dostarczyły pewnych informacji dotyczących życia na tym terenie.

Znalezione mikroorganizmy w najbardziej opuszczonych regionach Antarktydy dało im nadzieję na znalezienie życia na innych planetach. Jakby tego było mało, uważa się, że pierwsze życie na Ziemi mogło powstać właśnie w okolicach Antarktydy. Naukowcy odkryli również pewne zjawisko, nazywane “palcem śmierci” lub “wodnym soplem”, które jest bardzo niebezpieczne.
Przejdź na następną stronę

Tak zwane “wodne sople” pojawiają się w wodach oceanu, w których jest spora ilość soli. Sól zostaje wyciągnięta z zamarzającej wody ku górze. W miejsce wyssanej wody, wpływa świeża woda, która tworzy zamarznięty podwodny sopel. Naukowcy dowiedzieli się o istnieniu tego fascynującego zjawiska w latach 60. XX wieku, jednak nie udało im się ich nagrać. Dopiero w 2011 roku możliwe było nagranie tego zjawiska.

Jeśli spełnione są wszystkie warunki, umożliwiające powstanie “wodnego sopla”, to może stać się niebezpiecznie. Lodowy sopel zamraża wszystko na swojej drodze - ryby, kraby, jeżowce itp. Warstwa soli zapobiega jej nagrzewaniu, dzięki czemu sopel staje się jeszcze mocniejszy. Naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego potwierdzili, że to zjawisko może pojawiać się też na innych planetach.
Przejdź na następną stronę

Lód morski staje się porowaty i gąbczasty, ponieważ musi usuwać zanieczyszczenia. Kiedy otaczajaca woda staje sie bardziej słonawa, obniża się temperatura zamarzania i zwiększa się jej gęstość. Z tego właśnie powodu woda dociera do dna i zamraża wszystko na swojej drodze. To zjawisko wygląda zaskakująco i zostało nagrane przez BBC.

W czasie tworzenia się “palca śmierci” temperatura wody wynosi około -2 stopnie Celsjusza. Aby zarejestrować to niezwykłe zjawisko ludzie musieli użyć specjalnego ubioru, który pozwolił zarejestrować to nagrać. Film udało się nagrać na wyspie Razorback leżącej w Zatoce Erebus od zachodniej strony Ross Island. Natura po raz kolejny udowodniła, że kryje w sobie coś niezwykłego.
Kliknij dalej i przejdź na następną stronę

Na koniec warto dowiedzieć się, że kontynent dzieli się na dwa regiony: Antarktydę Wschodnią i Zachodnią. Cała powierzchnia kontynentu to około 14 mln km2 co oznacza, że jest prawie dwa razy większy od Australii. W części kontynentu lód ma co najmniej 2 km grubości. Jak wiadomo, tylko organizmy przystosowane do niskich temperatur są w stanie przetrwać.

Mało kto pragnie zamieszkać na kontynencie. Według statystyk ląd nie ma stałych mieszkańców. Jedynie od czasu do czasu w poszczególnych stacjach badawczych przebywa do 5 tys. osób. Pomimo gęstego lodu, Antarktyda klasyfikowana jest jako pustynia, ponieważ prawie nie ma tam wilgoci. Można powiedzieć, że na Saharze pada więcej deszczu, niż na całym kontynencie.
Źródło: StarStock / YouTube - BBC Earth Unplugged - FKTelevision
Jeśli podobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na Facebooku!

5
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Zmarł na 90 minut, a po przebudzeniu ogłosił, że Niebo istnieje…